2014 NM State Fair Pro Results

Congratulations to Michael Zercher from Santa Sidra Hard Cider for winning Pro Best of Show with Santa Sidra Tad Sweet – a Sweet Petillant Cider.

Ribbons for State Fair Pro-Am Competition 2014

 

BEST OF SHOW
Michael Zercher of Santa Sidra Hard Cider for
Santa Sidra-A Tad Sweet (Common Cider)

Best Ale
John Bullard with Ira Strain-Bey of Bosque Brewing for
Scotia (Strong Scotch Ale)

Best Lager
Cazuela’s Mexican Grill with Cazuela’s of Cazuela’s for
Inebri-ator (Doppelbock)

Best Specialty

Congratulations to Michael Zercher from Santa Sidra Hard Cider for winning Pro Best of Show with Santa Sidra Tad Sweet – a Sweet Petillant Cider.

Ribbons for State Fair Pro-Am Competition 2014

 

BEST OF SHOW
Michael Zercher of Santa Sidra Hard Cider for
Santa Sidra-A Tad Sweet (Common Cider)

Best Ale
John Bullard with Ira Strain-Bey of Bosque Brewing for
Scotia (Strong Scotch Ale)

Best Lager
Cazuela’s Mexican Grill with Cazuela’s of Cazuela’s for
Inebri-ator (Doppelbock)

Best Specialty
Kyle Baxter with Gary Small and Callie Benjamin of Bistronomy B2B for
B2B Coconut Porter (Specialty Beer)

Best Cider
Michael Zercher of Santa Sidra Hard Cider for
Santa Sidra-A Tad Sweet (Common Cider)

Medals for State Fair Pro-Am Competition 2014

 

LIGHT LAGER

Gold James Warren with Nick Richardson
Blue Corn Brewery
for: Training Wheels (Lite American Lager)
Silver David Hargis with Josh Campbell and Team Tractor
Tractor Brewing Company
for: Javier(Premium American Lager)
Bronze Ben Cauger
Sierra Blanca Brewery
for: Guns & Oil Maverick Lager(Lite American Lager)

PILSNER

Gold Cazuela’s Mexican Grill with Cazuela’s
Cazuela’s
for: Acapulco Gold(Classic American Pilsner)
Silver John Bullard with Ira Strain-Bey
Bosque Brewing
for: Pathfinder’s Pils(Bohemian Pilsener)
Bronze Ben Cauger
Sierra Blanca Brewery
for: Rio Grand Desert Pilsner(German Pilsner (Pils))

EUROPEAN AMBER LAGER

Gold Team SFBC
Santa Fe Brewing Co.
for: Santa Fe Oktoberfest(Oktoberfest/M?rzen)
Silver David Hargis with Josh Campbell and Team Tractor
Tractor Brewing Company
for: Tractoberfest(Oktoberfest/M?rzen)
Bronze Brandon Beard with Brandon Beard Mark Smith
Three Rivers Eatery & Brewhouse
for: Oktoberfest(Vienna Lager)

DARK LAGER

No Awards

BOCK

Gold Cazuela’s Mexican Grill with Cazuela’s
Cazuela’s
for: Inebri-ator(Doppelbock)
Silver Brandon Beard with Brandon Beard Mark Smith
Three Rivers Eatery & Brewhouse
for: Violator(Doppelbock)
Bronze David Hargis with Josh Campbell and Team Tractor
Tractor Brewing Company
for: Tractor Maibock(Traditional Bock)

LIGHT HYBRID BEER

Gold Ben Cauger
Sierra Blanca Brewery
for: Alien Wheat(American Wheat or Rye Beer)
Silver Cazuela’s Mexican Grill with Cazuela’s
Cazuela’s
for: Piedra Del Fuego(Cream Ale)
Bronze Robert Gosselin with Matt Lowther Andres Obregon
High Desert Brewing Co
for: Kolsch(K?lsch)

AMBER HYBRID BEER

Gold James Warren with Nick Richardson
Blue Corn Brewery
for: HALT!-bier (Dusseldorf Altbier)
Silver John Bullard with Ira Strain-Bey
Bosque Brewing
for: Brewer’s Boot(Dusseldorf Altbier)
Bronze Addison Poth with Brandon Venaglia
Back Alley Draft House
for: Back Alley California Common(California Common Beer)

ENGLISH PALE ALE

Gold Team SFBC
Santa Fe Brewing Co.
for: Santa Fe Pale Ale(Extra Special/Strong Bitter (E)
Silver Mark Matheson with Michael Waddy
Kaktus Brewing Co.
for: ESB(Extra Special/Strong Bitter (E)
Bronze David Hargis with Josh Campbell and Team Tractor
Tractor Brewing Company
for: Tractor ESB(Extra Special/Strong Bitter (E)

SCOTTISH AND IRISH ALE

Gold John Bullard with Ira Strain-Bey
Bosque Brewing
for: Scotia(Strong Scotch Ale)
Silver Brandon Beard with Brandon Beard Mark Smith
Three Rivers Eatery & Brewhouse
for: 3RB 90/-(Scottish Export 80/-)
Bronze David Hargis with Josh Campbell and Team Tractor
Tractor Brewing Company
for: Farmer’s Tan Red Ale(Irish Red Ale)

AMERICAN ALE

Gold James Warren with Nick Richardson
Blue Corn Brewery
for: End of the Trail Brown Ale(American Brown Ale)
Silver Brandon Beard with Brandon Beard Mark Smith
Three Rivers Eatery & Brewhouse
for: Choco Nut Brown(American Brown Ale)
Bronze Justin Hamilton with Dylan Davis
Boxing Bear Brewing Co.
for: Paw Swipe Pale Ale(American Pale Ale)

ENGLISH BROWN ALE

Gold Ben Cauger
Sierra Blanca Brewery
for: Bone Chiller Brown Ale(Mild)
Silver Team SFBC
Santa Fe Brewing Co.
for: Santa Fe Nut Brown(Northern English Brown Ale)

PORTER

Gold David Allan
CBA
for: Space Porter America(Baltic Porter)
Silver Mark Matheson with Michael Waddy
Kaktus Brewing Co.
for: London Porter(Brown Porter)
Bronze Justin Hamilton with Dylan Davis
Boxing Bear Brewing Co.
for: Black Bear Stout(Robust Porter)

STOUT

Gold Cazuela’s Mexican Grill with Cazuela’s
Cazuela’s
for: Beer for my Horses(Oatmeal Stout)
Silver Mark Matheson with Michael Waddy
Kaktus Brewing Co.
for: Cream Stout(Dry Stout)
Bronze James Warren with Nick Richardson
Blue Corn Brewery
for: Gold Medal Oatmeal Stout(Oatmeal Stout)

INDIA PALE ALE (IPA)

Gold Charles Sandoval with Greg Villareal and Carlos Sandoval
Pi Brewing Co.
for: Unchallenged(American IPA)
Silver Justin Hamilton with Dylan Davis
Boxing Bear Brewing Co.
for: Uppercut IPA(American IPA)
Bronze Addison Poth with Peter Muller
Back Alley Draft House
for: Soroche IPA(American IPA)

GERMAN WHEAT AND RYE BEER

Gold Mark Matheson with Michael Waddy
Kaktus Brewing Co.
for: Bannaweizen(Weizen/Weissbier)
Silver Clinton Coker
Sandia Chile Grill & Brewery
for: Barb’s Barrel(Weizen/Weissbier)
Bronze Brandon Beard with Brandon Beard Mark Smith
Three Rivers Eatery & Brewhouse
for: Shnitzengiggle(Dunkelweizen)

BELGIAN AND FRENCH ALE

Gold Addison Poth with Brandon Venaglia
Back Alley Draft House
for: Back Alley Belgian White(Witbier)
Silver Duel Brewing with Duel Brewing Team for: Grunewald(Belgian Specialty Ale)
Bronze John Bullard with Ira Strain-Bey
Bosque Brewing
for: Farmhouse Pale ale(Belgian Specialty Ale)

SOUR ALE

Gold Addison Poth with Brandon Venaglia
Back Alley Draft House
for: Back Alley Berliner Weisse(Berliner Weisse)
Silver Team SFBC with Leif Rotsaert
Santa Fe Brewing Co.
for: Los Innovadores Kriek(Fruit Lambic)
Bronze James Warren with Nick Richardson
Blue Corn Brewery
for: Berliner Weisse(Berliner Weisse)

BELGIAN STRONG ALE

Gold Berkeley T Merchant with Berkeley T. Merchant
Abbey Beverage Company, LLC
for: Monks’ Dubbel Reserve(Belgian Dubbel)
Silver Berkeley T Merchant with Berkeley T. Merchant
Abbey Beverage Company, LLC
for: Monks Tripel(Belgian Tripel)
Bronze Berkeley T Merchant with Berkeley T Merchant
Abbey Beverage Company, LLC
for: Monks Dubbel(Belgian Dubbel)

STRONG ALE

Gold Team SFBC
Santa Fe Brewing Co.
for: Chicken Killer Barley Wine(English Barleywine)
Silver David Hargis with Josh Campbell and Team Tractor
Tractor Brewing Company
for: Wagon Wine(American Barleywine)
Bronze Robert Gosselin with Matt Lowther Andres Obregon
High Desert Brewing Co
for: Barley Wine(American Barleywine)

FRUIT BEER

Silver Brandon Beard with Brandonn Beard Mark Smith
Three Rivers Eatery & Brewhouse
for: Peachy Keen(Fruit Beer)
Bronze Kyle Baxter with Gary Small and Callie Benjamin
Bistronomy B2B
for: B2B Cherry Stout(Fruit Beer)

SPICE/HERB/VEGETABLE BEER

Gold Ben Cauger
Sierra Blanca Brewery
for: Rio Grande Panch Verde(Spice, Herb, or Vegetable Beer)
Silver David Allan with Dennis Talley
CBA
for: Pink Saison(Spice, Herb, or Vegetable Beer)
Bronze Robert Gosselin with Matt Lowther Andres Obregon
High Desert Brewing Co
for: Holiday Ale(Christmas/Winter Specialty Spi)

SMOKE-FLAVORED/WOOD-AGED BEER

Gold David Allan
CBA
for: Imperial Smoked Lager(Other Smoked Beer)
Silver David Allan
CBA
for: Gnome Lord(Wood-Aged Beer)
Bronze Brandon Beard with Brandon Beard Mark Smith
Three Rivers Eatery & Brewhouse
for: 2011 Bourbon Barrel Barleywine(Wood-Aged Beer)

SPECIALTY BEER

Gold Kyle Baxter with Gary Small and Callie Benjamin
Bistronomy B2B
for: B2B Coconut Porter(Specialty Beer)
Silver John Bullard with Ira Strain-Bey
Bosque Brewing
for: Pale Ryder(Specialty Beer)
Bronze Berkeley T Merchant with Developed by: Berkeley T Merchant
Abbey Beverage Company, LLC
for: Monks’ Dark Ale(Specialty Beer)

TRADITIONAL MEAD

Gold Clinton Coker
Sandia Chile Grill & Brewery
for: Honeymoon(Dry Mead)

MELOMEL (FRUIT MEAD)

Gold Clinton Coker
Sandia Chile Grill & Brewery
for: Sassy Lady(Other Fruit Melomel)
Silver Clinton Coker
Sandia Chile Grill & Brewery
for: Really Hard Apple Cider(Cyser)
Bronze Clinton Coker
Sandia Chile Grill & Brewery
for: Ruby Red(Other Fruit Melomel)

OTHERMEAD

Bronze Clinton Coker
Sandia Chile Grill & Brewery
for: The Kilt(Braggot)

STANDARD CIDER AND PERRY

Gold Michael Zercher
Santa Sidra Hard