2014 NM State Fair Amateur Results

Congratulations to John Rowley for winning Amateur Best of Show with his The Blueballer – Belgian Specialty Beer.

Ribbons for State Fair Pro-Am Competition 2014

 

BEST OF SHOW
John Rowley with Paul McQuaid and Ghettogyle Greg for
The Blueballer (Belgian Specialty Ale)

Best Ale
Ben Miller for
Robust Rubber Nipples (Robust Porter)

Best Lager
John Smolley for
Yellow Jacket Schwarz (Schwarzbier (Black Beer))

Best Specialty
John Rowley with Paul McQuaid and Ghettogyle Greg for
The Blueballer (Belgian Specialty Ale)

Best Mead
Barney Brumley for
Port of Fall (Pyment)

Best Cider
Brent Newman with Mike Steinzig for
Baranca Mesa Cider (Common Cider)

Medals for State Fair Pro-Am Competition 2014

 

LIGHT LAGER

Gold Kevin Fleming with Kaleb for: Dort Port(Dortmunder Export)
Silver Chuck Kellner for: Bier Taglich(Munich Hellis)
Bronze Chris Kutac for: Bier Garden(Munich Hellis)

PILSNER

Gold Kevin Fleming for: Mibopilz(Bohemian Pilsener)
Silver Lyna Waggoner with Kevin Flemming for: Lyna Waggoner(German Pilsner (Pils))
Bronze Kevin Fleming for: Das Pilz(German Pilsner (Pils))

EUROPEAN AMBER LAGER

Silver Chuck Kellner for: 100 Year Marzen(Oktoberfest/M?rzen)
Bronze Kevin Fleming for: Festbier(Oktoberfest/M?rzen)

DARK LAGER

Gold John Smolley for: Yellow Jacket Schwarz(Schwarzbier (Black Beer))
Bronze David South with diana for: (Munich Dunkel)

BOCK

Silver Kevin Fleming for: What the Helles this?(Maibock/Helles Bock)
Bronze Ruben Hendrickson with Erik Hendrickson for: Towerator(Doppelbock)

LIGHT HYBRID BEER

Gold Blane Armstrong for: LRB Kolsch(K?lsch)
Silver David Giblin with Nancy Giblin for: Blue Eyed Blonde(Blonde Ale)
Bronze Darren Krehoff for: Firefly(American Wheat or Rye Beer)

AMBER HYBRID BEER

Gold Jeff Jantz for: Uncommon Cats(California Common Beer)
Silver Jason Kirkman for: Steampunk(California Common Beer)
Bronze Troy Stephens for: Stephens’ Bier(Northern German Altbier)

ENGLISH PALE ALE

Gold Ben Miller for: Mr Bollocks(Special/Best/Premium Bitter)
Silver David Giblin with Nancy Giblin for: I Pee Hay(Extra Special/Strong Bitter (E)
Bronze Jason Kirkman for: Gremlin ESB(Extra Special/Strong Bitter (E)

SCOTTISH AND IRISH ALE

Gold Troy Satterthwait for: Kilt Lifter(Strong Scotch Ale)
Silver David Giblin with Nancy Giblin for: Amber Sparge(Irish Red Ale)
Bronze Mark Westbrock with Theresa Westbrock for: Papa’s Irish Red(Irish Red Ale)

AMERICAN ALE

Gold Jacob Hurt for: Lone-Pine Trail Pale Ale(American Pale Ale)
Silver Mason Lucas with Taylor Miller for: North Fork Pasture Ale(American Brown Ale)
Bronze Kevin Fleming for: Amber waves of grain(American Amber Ale)

ENGLISH BROWN ALE

Gold Laki Gletsos for: Brown Bear Brown(Northern English Brown Ale)
Silver Michael Fry for: Derby Brown(Mild)
Bronze James Davenport for: Dark Mild(Mild)

PORTER

Gold Ben Miller for: Robust Rubber Nipples(Robust Porter)
Silver Gordon Graves for: NODROG(Brown Porter)
Bronze David Giblin with Nancy Giblin for: Kishma Moose(Brown Porter)

STOUT

Gold Jason Kirkman for: Raven King Stout(Russian Imperial Stout)
Silver James Davenport for: American Stout(American Stout)
Bronze John Arnold for: Milk O’ Stout(Sweet Stout)

INDIA PALE ALE (IPA)

Gold Mario Zubia with Lori Zubia for: Wizard’z Brew IPA(English IPA)
Silver Mason Lucas with John Arnold for: Mason’s Unoriginal IPA(American IPA)
Bronze Michael Archibeck with Nick Gannon for: Archie’s IPA(Imperial IPA)

GERMAN WHEAT AND RYE BEER

Gold Scott Carpenter for: 32 Wicked Wheat(Weizenbock)
Silver John Rowley for: The Perfect Marriage(Weizenbock)
Bronze Kevin Fleming for: A Weiss man said:(Weizen/Weissbier)

BELGIAN AND FRENCH ALE

Gold John Rowley with Paul McQuaid and Ghettogyle Greg for: The Blueballer(Belgian Specialty Ale)
Silver Mark Westbrock with Theresa Westbrock for: Batch 100(Belgian Specialty Ale)
Bronze John Rowley for: Pink Parts(Belgian Specialty Ale)

SOUR ALE

Gold Jim Steinbach for: Wolfman’s Brother(Berliner Weisse)
Silver David Allan for: The Phunkser(Flanders Brown Ale/Oud Bruin)
Bronze John Rowley for: The Armenian(Fruit Lambic)

BELGIAN STRONG ALE

Gold Paul Grunwald for: CZSO #3(Belgian Tripel)
Silver Mark Westbrock with Theresa Westbrock for: Amfora 12(Belgian Dark Strong Ale)
Bronze David Allan for: Haracles Hamstring(Belgian Dark Strong Ale)

STRONG ALE

Gold Kent Steinhaus with Jim Steinbach for: Stein Wine(American Barleywine)
Silver Jacob Hurt with Damien Lucero for: Gambles Oak Trail Old Ale(Old Ale)
Bronze Jim Steinbach with Kent Steinhaus for: ‘Merica, F$%k Yeah!(American Barleywine)

FRUIT BEER

Gold Chuck Kellner for: 5927 Frambuesa(Fruit Beer)
Silver John Rowley for: Zwante Piet(Fruit Beer)
Bronze Kevin Fleming with Kaleb for: Noble Peach(Fruit Beer)

SPICE/HERB/VEGETABLE BEER

Gold Nathan Schroeder for: New Mexico Common(Spice, Herb, or Vegetable Beer)
Silver Jeff Jantz for: Hot Blonde(Spice, Herb, or Vegetable Beer)
Bronze James Davenport for: Cornucopia Thanksgiving Beer(Spice, Herb, or Vegetable Beer)

SMOKE-FLAVORED/WOOD-AGED BEER

Gold Jason Kirkman for: Pyromancer(Other Smoked Beer)
Silver Kent Steinhaus for: The Darkness(Wood-Aged Beer)
Bronze Rob Whitlock for: Kemp ‘ s arm(Wood-Aged Beer)

SPECIALTY BEER

Gold Kevin Fleming with Tim Lambert for: Coconut Pecan Porter(Specialty Beer)
Silver Ben Miller for: Old Sour Pants(Specialty Beer)
Bronze Rob Whitlock for: Sam crow(Specialty Beer)

TRADITIONAL MEAD

Gold Kevin Fleming for: Viking skull crusher.(Sweet Mead)
Silver Dudley Martin with Jessica Slocum for: Dudley Martin(Sweet Mead)
Bronze Jerome Mondragon for: Going Mead-eval(Dry Mead)

MELOMEL (FRUIT MEAD)

Gold Barney Brumley for: Port of Fall(Pyment)
Silver Jeff Giese for: Blood Moon(Other Fruit Melomel)
Bronze Barney Brumley with Jack Akin for: Pink Persuasion(Other Fruit Melomel)

OTHERMEAD

Gold Jeff Giese for: Spiced Oaked Cyser(Open Category Mead)
Silver Jim Steinbach for: Rutherford the Brave(Open Category Mead)
Bronze Kenneth Lairsey for: Ginger Mead(Metheglin)

STANDARD CIDER AND PERRY

Gold Brent Newman with Mike Steinzig for: Baranca Mesa Cider(Common Cider)
Silver David Allan for: Summer Perry (Traditional Perry)
Bronze Tomas Luna for: THE FUNK(Common Cider)

SPECIALTY CIDER AND PERRY

Gold John Rowley with Raymond DePaula for: The Franco-American(Other Specialty Cider/Perry)
Silver Brent Newman with Mike Steinzig for: Beth’s Michigan Cherry Cider(Fruit Cider)
Bronze Rick Howe for: Rick’s Apple-Pear Wine(Other Specialty Cider/Perry)