2009 NM State Fair Pro Results

BEST OF SHOW
Jeff Erway of Chama River Brewing Co. for
The March Hare (American IPA)

Best Ale
Jeff Erway of Chama River Brewing Co. for
The March Hare (American IPA)

Best Lager
Jeff Erway of Chama River Brewing Co. for
Class VI Golden Lager (Munich Hellis)

Best Specialty
Jeff Erway of Chama River Brewing Co. for
Barrel-Aged Anastasia (Wood-Aged Beer)

Best Cider
Daniel Gibbs Peter Fieweger of Three Rivers Brewery for
Red Apple Flyer Cider (Common Cider)

Honorable Mention Specialty
Brad Kraus of Blue Corn Brewery, Abbey Beverage, Isoto for
40K Honey Wheat (Specialty Beer)

Medals

LIGHT LAGER

Gold Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Class VI Golden Lager(Munich Hellis)
Silver Byron Morton
Socorro Springs Brewing Company
for: Heynekamp Dutch Lager(Lite American Lager)
Bronze Ty Levis
Santa Fe Brewing Co.
for: Freestyle Pilsner(Premium American Lager)

PILSNER

Gold Daniel Gibbs Peter Fieweger
Three Rivers Brewery
for: Pueblo Pilsner(Bohemian Pilsener)
Silver Brad Kraus
Blue Corn Brewery, Abbey Beverage, Isoto
for: Atomic Blonde Lager(German Pilsner (Pils))
Bronze Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Poppin’ Pils(German Pilsner (Pils))

EUROPEAN AMBER LAGER

No Awards

DARK LAGER

Gold Daniel Gibbs Peter Fieweger
Three Rivers Brewery
for: Dr. Dunkel(Munich Dunkel)
Silver Byron Morton
Socorro Springs Brewing Company
for: Oso Negro Black Lager(Schwarzbier (Black Beer))

BOCK

Gold Brady McKeown
Il Vicino
for: Doppelbock(Doppelbock)
Silver Byron Morton
Socorro Springs Brewing Company
for: Box Canyon Bock(Traditional Bock)

LIGHT HYBRID BEER

Gold Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Koln(K?lsch)
Silver Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: American Wheat(American Wheat or Rye Beer)
Bronze Daniel Gibbs Peter Fieweger
Three Rivers Brewery
for: Toro Cream Ale(Cream Ale)

AMBER HYBRID BEER

Gold Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Alt-ernative Amber(Dusseldorf Altbier)
Silver Brady McKeown
Il Vicino
for: Alt(Dusseldorf Altbier)
Bronze Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Steam Beer(California Common Beer)

ENGLISH PALE ALE

Gold Ty Levis
Santa Fe Brewing Co.
for: Santa Fe Pale Ale(Extra Special/Strong Bitter (E)
Bronze Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Extra Special Bitter(Extra Special/Strong Bitter (E)

SCOTTISH AND IRISH ALE

Silver Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Irish Red(Irish Red Ale)
Bronze Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Scotch Ale(Strong Scotch Ale)

AMERICAN ALE

Gold Brady McKeown
Il Vicino
for: Slow Down Brown(American Brown Ale)
Silver Brady McKeown
Il Vicino
for: Rye PA(American Pale Ale)
Bronze Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Rio Lodo Brown Ale(American Brown Ale)

ENGLISH BROWN ALE

Gold Brad Kraus
Blue Corn Brewery, Abbey Beverage, Isoto
for: End of the Trail Brown Ale(Northern English Brown Ale)

PORTER

Gold Brady McKeown
Il Vicino
for: Brown Porter(Brown Porter)
Silver Ty Levis
Santa Fe Brewing Co.
for: State Pen Porter(Robust Porter)
Bronze Brady McKeown
Il Vicino
for: Sweet Sanderine(Robust Porter)

STOUT

Gold Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Sleeping Dog Stout(Oatmeal Stout)
Silver Brady McKeown
Il Vicino
for: Dark and Lusty Stout(Foreign Extra Stout)
Bronze Mark Matheson
Turtle Mountain Brewing Co.
for: Big House Stout(American Stout)

INDIA PALE ALE (IPA)

Gold Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: The March Hare(American IPA)
Silver Brady McKeown
Il Vicino
for: IPL(Imperial IPA)
Bronze Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Dr. Strangehop (or how I learned to stop drinking (Imperial IPA)

GERMAN WHEAT AND RYE BEER

Gold Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Hefeweizen(Weizen/Weissbier)
Bronze Brad Kraus
Blue Corn Brewery, Abbey Beverage, Isoto
for: Himmelblau Hefeweizen(Weizen/Weissbier)

BELGIAN AND FRENCH ALE

Gold Ty Levis
Santa Fe Brewing Co.
for: Viszolay Belgian-Style Ale(Belgian Pale Ale)
Bronze Brad Kraus
Blue Corn Brewery, Abbey Beverage, Isoto
for: Monks’ Ale(Belgian Specialty Ale)

SOUR ALE

No Awards

BELGIAN STRONG ALE

Gold Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Menage a Tripel(Belgian Tripel)
Silver Brady McKeown
Il Vicino
for: Tripel(Belgian Tripel)

STRONG ALE

Gold Ty Levis
Santa Fe Brewing Co.
for: Imperial Yippee IPA(American Barleywine)
Silver Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Barleywine Old(Old Ale)
Bronze Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Barleywine New(American Barleywine)

FRUIT BEER

Gold Brady McKeown
Il Vicino
for: Boysenberry Wheat(Fruit Beer)
Silver Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Apricot Wheat(Fruit Beer)
Bronze Ty Levis
Santa Fe Brewing Co.
for: Sangre de Frambuesa(Fruit Beer)

SPICE/HERB/VEGETABLE BEER

Silver Robert Gosselin
High Desert Brewing Co
for: Holiday Ale(Christmas/Winter Specialty Spi)

SMOKE-FLAVORED/WOOD-AGED BEER

Gold Jeff Erway
Chama River Brewing Co.
for: Barrel-Aged Anastasia(Wood-Aged Beer)
Bronze Daniel Gibbs Peter Fieweger
Three Rivers Brewery
for: Downward Spiral Oak-Aged Scotch(Wood-Aged Beer)

SPECIALTY BEER

Gold Brad Kraus
Blue Corn Brewery, Abbey Beverage, Isoto
for: 40K Honey Wheat(Specialty Beer)
Silver Daniel Gibbs Peter Fieweger
Three Rivers Brewery
for: Double Barrel Amber(Specialty Beer)
Bronze Ty Levis
Santa Fe Brewing Co.
for: State Pen Imperial Porter(Specialty Beer)

TRADITIONAL MEAD

No Awards

MELOMEL (FRUIT MEAD)

No Awards

OTHERMEAD

No Awards

STANDARD CIDER AND PERRY

Gold Daniel Gibbs Peter Fieweger
Three Rivers Brewery
for: Red Apple Flyer Cider(Common Cider)

SPECIALTY CIDER AND PERRY

Silver Daniel Gibbs Peter Fieweger
Three Rivers Brewery
for: Cherry Apple Cider(Fruit Cider)