2013 EBC Results

Enchanted Brewing Challenge 2013

Congratulations to John Rowley for winning Best of Show with his Agent Orange – a Flanders Red Ale!

Congratulations to Jim Steinbach, for getting the Gold in our featured category with Black Forrest Specialty Stout!

Ribbons for Enchanted Brewing Challenge 2013

 

BEST OF SHOW
John Rowley for
Agent Orange (Flanders Red Ale)

Best Ale
David Bingham for
10 Gallon Brown (American Brown Ale)

Best Lager
Rob Whitlock for
Black Friday (Dark American Lager)

Best Specialty
John Rowley for
Agent Orange (Flanders Red Ale)

Best Mead
John Rowley for
Fruitcup (Other Fruit Melomel)

Medals for Enchanted Brewing Challenge 2013

 

Specialty Stout

Gold Jim Steinbach for: Black Forest Specialty Stout(Specialty Beer)
Silver Scott Carpenter for: Cocoanilla Oatmeal Special Stout(Specialty Beer)
Bronze Scott Carpenter for: 27 BOOST Specialty Stout(Specialty Beer)

LIGHT LAGER

Gold Brian Ausderau for: Garage Export(Dortmunder Export)
Silver Jon Betts for: Wellington Hell(Munich Hellis)
Bronze Jim Stearns with Karen Banks Stearns for: Kurt(Premium American Lager)

PILSNER

Silver Clint Milmine for: Clint Milmine(Bohemian Pilsener)
Bronze Jon Betts for: Wellington pils(Bohemian Pilsener)

EUROPEAN AMBER LAGER

Gold Brian Ausderau for: Uncle Oktoberfester(Oktoberfest/M?rzen)
Silver Mike Griesmeyer for: (Vienna Lager)
Bronze Mark Westbrock with Theresa Westbrock for: DQ Vienna Lager(Vienna Lager)

DARK LAGER

Gold Rob Whitlock for: Black Friday(Dark American Lager)

BOCK

Silver Kevin Fleming with Kaleb for: Bockinator(Traditional Bock)

LIGHT HYBRID BEER

Gold Mason Karnas with Mason & Chet Karnas for: Weiz Guy(American Wheat or Rye Beer)
Silver Daniel Greinel for: California Blonde(Blonde Ale)
Bronze Kent Steinhaus with Wesley Greenwood for: The Roots(K?lsch)

AMBER HYBRID BEER

Gold Jeff Jantz for: Laute Katze(Dusseldorf Altbier)
Silver Shawn Pautz for: Cowboy Alt(Dusseldorf Altbier)
Bronze Mason Karnas with Mason & Chet Karnas for: Lone Sun Amber Ale(California Common Beer)

ENGLISH PALE ALE

Gold Timothy Lambert for: #98 ESB(Extra Special/Strong Bitter (E)
Bronze Kent Steinhaus with Wesley Greenwood for: Oliver’s Twist(Extra Special/Strong Bitter (E)

SCOTTISH AND IRISH ALE

Gold Kevin Howard for: Gregory Scottish Ale(Scottish Heavy 70/-)
Silver Marty Brady for: (Strong Scotch Ale)

AMERICAN ALE

Gold David Bingham for: 10 Gallon Brown(American Brown Ale)
Silver Timothy Lambert for: #108 American Pale Ale(American Pale Ale)
Bronze Rob Whitlock for: Red Zeppelin(American Amber Ale)

ENGLISH BROWN ALE

Silver Jon Betts for: Wellington Brown(Northern English Brown Ale)
Bronze Kevin Howard for: Ol’ Brown(Mild)

PORTER

Gold Jim Stearns with Karen Banks Stearns for: Noche Sobota(Baltic Porter)
Bronze Timothy Lambert for: #106 Brown Porter w/TV(Brown Porter)

STOUT

Silver Scott Carpenter for: 27 Oatmeal BFB – Beer for Breakfast(Oatmeal Stout)
Bronze Mike Griesmeyer with Tim Lambert for: Half RIS(Russian Imperial Stout)

INDIA PALE ALE (IPA)

Gold Rob Whitlock for: Thunder Ale(American IPA)
Silver Ben Miller for: My Way IPA(American IPA)
Bronze Kevin Howard for: Albuquerque Sass(American IPA)

BELGIAN AND FRENCH ALE

Gold John Rowley for: Montmorency Quadrupel(Belgian Specialty Ale)
Silver John Rowley for: White Barrel(Belgian Specialty Ale)
Bronze Shawn Pautz for: Sans Culottes(Bi?re de Garde)

SOUR ALE

Gold John Rowley for: Agent Orange(Flanders Red Ale)
Silver Ben Miller for: Short & Sour(Berliner Weisse)
Bronze Todd Coffey with Avery Lueras for: Coffey Farmhouse Ale(Flanders Brown Ale/Oud Bruin)

BELGIAN STRONG ALE

Gold Paul Grunwald for: CZSO #2(Belgian Tripel)
Silver Brian Ausderau for: Darkohol(Belgian Dark Strong Ale)
Bronze Matthew Smith for: Mightier Than the Sword (Belgian Dark Strong Ale)

STRONG ALE

Gold Brian Ausderau for: Pie Grande del Chupacabra(American Barleywine)
Silver Marty Brady for: (American Barleywine)
Bronze Ben Miller for: No Expiration Date(Old Ale)

SPICE/HERB/VEGETABLE BEER

Gold Ben Miller with Gina Etoll for: Pumpkinat0rz(Spice, Herb, or Vegetable Beer)
Silver Kent Steinhaus for: Ginger Bock(Christmas/Winter Specialty Spi)
Bronze John Rowley for: The Electric Pickle(Spice, Herb, or Vegetable Beer)

SMOKE-FLAVORED/WOOD-AGED BEER

Gold John Rowley for: Baby Blue(Wood-Aged Beer)
Silver Timothy Lambert with Jeff Fredine for: #82 Barleywine(Wood-Aged Beer)
Bronze James Davenport for: Grodziskie(Other Smoked Beer)

SPECIALTY BEER

Gold Edward Otero for: Darth Gord(Specialty Beer)
Silver Timothy Lambert with Steve Thoma for: #104 Imperial Alt(Specialty Beer)
Bronze Rob Whitlock for: Sam Crow(Specialty Beer)

TRADITIONAL MEAD

Gold Brian Ausderau for: Tupelo Fog(Semi-sweet Mead)

MELOMEL (FRUIT MEAD)

Gold John Rowley for: Fruitcup(Other Fruit Melomel)

STANDARD CIDER AND PERRY

Silver Michael L. Hall for: Phoenix Orchard Bourbon Cider #7(Common Cider)
Bronze Bill Blumenthal for: Roma Apple Cider(Common Cider)

SPECIALTY CIDER AND PERRY

Silver Jim Steinbach for: Johnny’s got Wood(Other Specialty Cider/Perry)
Bronze Matthew Smith for: Orange You Glad Citrus Cider(Other Specialty Cider/Perry)