2011 EBC Results

Enchanted Brewing Challenge 2011

Congratulations to Phil Brown for Best of Show with his Cider Spider, a New England Cider!
Congratulations as well to Majin Garcia for winning the Identic-Ale Special Category.

Ribbons for Enchanted Brewing Challenge 2011

 

BEST OF SHOW
Phil Brown for
Cider Spider (New England Cider)

Best Ale
Paul Grunwald for
Green Forest Brewery Irish Red (Irish Red Ale)

Best Lager
Brian Ausderau with Edward Otero for
Old Style Darkish (Dark American Lager)

Best Specialty
Kyle Baxter for
Koa Coconut Porter (Specialty Beer)

Best Mead
Michael L. Hall with Mark Chadwick, Aaron Menefee for
Scrooged Braggot (Braggot)

Best Cider
Phil Brown for
Cider Spider (New England Cider)

Medals for Enchanted Brewing Challenge 2011

 

LIGHT LAGER

Silver Brian Ausderau for: Saazparilla Pils(Premium American Lager)

PILSNER

Gold Ben Miller for: Platinum Pilsner(Bohemian Pilsener)
Silver Dennis Talley for: JustaPils(Bohemian Pilsener)
Bronze Mick Coker for: Mickey C’s Pilsner(Classic American Pilsner)

EUROPEAN AMBER LAGER

Bronze Shawn Pautz for: North of the Border(Vienna Lager)

DARK LAGER

Gold Brian Ausderau with Edward Otero for: Old Style Darkish(Dark American Lager)
Silver Shawn Pautz for: Old Dark Bear(Munich Dunkel)

BOCK

Gold Dennis Talley for: Smutty Dreams(Doppelbock)
Silver David Allan for: Doppel D-Anator(Doppelbock)
Bronze TonBrew TonBrew for: Ton Bock(Traditional Bock)

LIGHT HYBRID BEER

Gold Dennis Talley for: Wye ask rye(American Wheat or Rye Beer)
Silver Randall Gann for: Strawman(Cream Ale)
Bronze Jeff Jantz for: Sparti’s Cream Ale(Cream Ale)

AMBER HYBRID BEER

Bronze TonBrew TonBrew for: Mongrel(California Common Beer)

ENGLISH PALE ALE

Gold Ryan Vance for: Hairy Moon Pale Ale(Standard/Ordinary Bitter)
Bronze Craig Seeger for: DM’s Special Biter(Special/Best/Premium Bitter)

SCOTTISH AND IRISH ALE

Gold Paul Grunwald for: Green Forest Brewery Irish Red(Irish Red Ale)
Silver Kyle Carr for: Dark Hearted Ale(Scottish Export 80/-)
Bronze Jillian Carr for: Jillian’s Galway Red(Irish Red Ale)

AMERICAN ALE

Gold James Napier for: Uncrushed Bastard(American Amber Ale)
Silver Majin Garcia for: (American Pale Ale)
Bronze Brian Ausderau for: ABQB&BPA(American Pale Ale)

ENGLISH BROWN ALE

Gold Majin Garcia for: Identic Ale(Northern English Brown Ale)
Silver Ben Miller for: HerbalJoe’s Identic-Ale(Northern English Brown Ale)
Bronze Phil Brown for: Phil’s Identic-Ale(Northern English Brown Ale)

PORTER

Gold Brian Ausderau with Edward Otero for: British Petroleum Lager(Baltic Porter)
Silver James Napier for: Papa Porter(Robust Porter)
Bronze David Allan for: Black Widow Porter(Robust Porter)

STOUT

Gold Majin Garcia for: (Russian Imperial Stout)
Silver Mike Griesmeyer for: (Sweet Stout)
Bronze Craig Seeger for: Spooky Stout(Oatmeal Stout)

INDIA PALE ALE (IPA)

Gold Kyle Baxter for: Nui Nalu (Big Wave) IPA(American IPA)
Silver Ben Miller for: XXL Hop Goodness(Imperial IPA)
Bronze Majin Garcia for: (Imperial IPA)

BELGIAN AND FRENCH ALE

Gold Patrick Johnson for: B-10(Belgian Specialty Ale)
Silver Kyle Baxter for: Bruges Pale Ale(Belgian Pale Ale)
Bronze Ryan Vance for: Old Wheezy Witbier(Witbier)

SOUR ALE

Silver Deanna Schafer for: Tart Fart Flanders(Flanders Red Ale)
Bronze Jim Steinbach for: Spurhunde Zunge(Berliner Weisse)

BELGIAN STRONG ALE

Gold Brian Ausderau with Edward Otero for: Yoo-Hoo Grand Croo(Belgian Dark Strong Ale)
Silver Jon Betts for: Papist(Belgian Tripel)
Bronze Craig Seeger for: Ash’s Tripel(Belgian Tripel)

STRONG ALE

Gold Michael L. Hall with Mark Chadwick, Aaron Menefee for: Stingy Old Bastard(American Barleywine)

FRUIT BEER

Silver James Napier for: Loco Porter(Fruit Beer)
Bronze Dennis Talley for: (Fruit Beer)

SPICE/HERB/VEGETABLE BEER

Silver Kyle Baxter for: Vanilla Latte Porter(Spice, Herb, or Vegetable Beer)
Bronze TonBrew TonBrew for: BullMilk(Spice, Herb, or Vegetable Beer)

SMOKE-FLAVORED/WOOD-AGED BEER

Gold Majin Garcia for: (Wood-Aged Beer)
Silver Majin Garcia for: (Wood-Aged Beer)
Bronze John Rowley for: Slipknot Imperial Stout(Wood-Aged Beer)

SPECIALTY BEER

Gold Kyle Baxter for: Koa Coconut Porter(Specialty Beer)
Silver John Rowley with Dave Reagor for: Keitha’s Blue Corn Chicha(Specialty Beer)
Bronze nzerbe nzerbe for: King Carapha the 1st(Specialty Beer)

OTHERMEAD

Gold Michael L. Hall with Mark Chadwick, Aaron Menefee for: Scrooged Braggot(Braggot)

STANDARD CIDER AND PERRY

Silver Mick Coker for: Mickey C’s Apple Cider(Common Cider)

SPECIALTY CIDER AND PERRY

Gold Phil Brown for: Cider Spider(New England Cider)