2009 EBC Results

Enchanted Brewing Challenge 2009 Results

BEST OF SHOW

Kyle Baxter for: Sweet Freedom Porter (Robust Porter)

LIGHT LAGER

Gold – Brian Ausderau for: Sport(Dortmunder Export)

PILSNER

Gold – Ben Miller for: Organic Pilsner(Bohemian Pilsener)
Silver – Mike Griesmeyer for: Like My Pils(German Pilsner (Pils))
Bronze – Ben Miller for: HerbalJoe’s BoPils(Bohemian Pilsener)

EUROPEAN AMBER LAGER

Gold – Kyle Baxter for: Oh Fest!(Oktoberfest/M?rzen)
Silver – Mike Griesmeyer for: Viennna Expatriot(Vienna Lager)
Bronze – Alan Tubb for: Weinerlager(Vienna Lager)

DARK LAGER

Gold – Ben Miller for: Munich Soup(Munich Dunkel)
Silver – john soens for: Jess’ Black Heart(Schwarzbier (Black Beer))
Bronze – Ben Miller for: Pilsner At Night(Schwarzbier (Black Beer))

BOCK

Gold – Brian Ausderau for: Doppel Lite(Doppelbock)

SCOTTISH AND IRISH ALE

Gold – Jon Betts for: Wee Sporan(Strong Scotch Ale)
Silver – Alan Tubb for: Snowing Outside(Strong Scotch Ale)
Bronze – Dave Denning for: Bad Lass 90 Shilling(Scottish Export 80/-)

AMERICAN ALE

Gold – Ben Miller for: The Brown Mango(American Brown Ale)
Silver – Ben Miller for: Pliny Light(American Pale Ale)
Bronze – matthew sullivan for: Brown(American Brown Ale)

ENGLISH BROWN ALE

Bronze – Mike Griesmeyer for: Nut Brown(Northern English Brown Ale)

PORTER

Gold – Kyle Baxter for: Sweet Freedom Porter(Robust Porter)
Silver – Michael Hall for: Not George Washington’s Porter(Robust Porter)
Bronze – Ben Miller for: Portly Brown Porter(Brown Porter)

STOUT

Gold – Jim Curry for: Session Stout(Dry Stout)
Silver – Jim Curry for: Proatcrastination Ale(Oatmeal Stout)
Bronze – Ben Miller for: Stout Trousers(American Stout)

INDIA PALE ALE (IPA)

Gold – Ben Miller for: Columbarillo IPA(American IPA)
Silver – Ben Miller for: XXL Hop goodness(Imperial IPA)
Bronze – Alan Tubb for: Canyon Winds IPA(American IPA)

GERMAN WHEAT AND RYE BEER

Gold – Jon Betts for: B6(Weizen/Weissbier)
Bronze – matthew sullivan for: Hefeweisen(Weizen/Weissbier)

BELGIAN AND FRENCH ALE

Gold – Mel Pearson for: Orval with Forbidden Fruit(Belgian Specialty Ale)
Silver – john soens for: MBB clone(Belgian Specialty Ale)
Bronze – Adam Warniment for: Saison En El Abismo(Saison)

SOUR ALE

Gold – john soens for: Witchy Wife Weisse(Berliner Weisse)
Silver – john soens for: Pucker up Dorthy(Fruit Lambic)
Bronze – john soens for: Lam-Wit(Gueuze)

BELGIAN STRONG ALE

Gold – Phil Brown for: Better than double, Tripel(Belgian Tripel)
Silver – Jon Betts for: Atomic(Belgian Blond Ale)
Bronze – Shawn Pautz for: Not-So-Strict Observance(Belgian Tripel)

STRONG ALE

Gold – Ben Miller for: Batch 100 Barleywine(American Barleywine)
Silver – Ben Miller for: No Expiration Date(Old Ale)
Bronze – Justin Oshman for: Lazy Sod Old Ale(Old Ale)

FRUIT BEER

Silver – Jon Betts for: Violet’s Ale(Fruit Beer)
Bronze – john soens for: Cherry Weisse(Fruit Beer)

SPICE/HERB/VEGETABLE BEER

Gold – Chico Lusby for: Kona Breafast Stout(Spice, Herb, or Vegetable Beer)
Silver – Ben Miller for: Pumpkinator(Spice, Herb, or Vegetable Beer)
Bronze – Mike Griesmeyer for: Just Pumpkin Ale(Christmas/Winter Specialty Spi)

SMOKE-FLAVORED/WOOD-AGED BEER

Gold – Chico Lusby for: Dissident Aggressor(Wood-Aged Beer)
Silver – Ben Miller for: Smoked Rubber Nipples(Other Smoked Beer)
Bronze – Alan Tubb for: Raven’s Feather(Other Smoked Beer)

SPECIALTY BEER

Gold – Adam Warniment for: Moons Over My Abbey(Specialty Beer)
Silver – Phil Brown for: Mocha Porter(Specialty Beer)
Silver – David Bingham for: K-Honey Wheat(Specialty Beer)

MELOMEL (FRUIT MEAD)

Gold – john soens for: Blackberry Melomel(Other Fruit Melomel)
Silver – john soens for: Cherry Cyser(Cyser)

OTHERMEAD

Gold – john soens for: WitBrag(Braggot)

SPECIALTY CIDER AND PERRY

Gold – john soens for: Cran Apple cider(Fruit Cider)
Silver – john soens for: (Applewine)