2008 EBC Results

Enchanted Brewing Challenge 2008 Results

HOMEBREW COMPETITION HELD MAY 17, 2008

BEST OF SHOW

John Madore, Koelsch (8a)

LIGHT LAGER

Gold – 1a Brian Ausderau, Why Bother?

Silver – 1b Philip Brown, 30-Pack Lager

Bronze – 1b Todd Coffey, Lager

PILSNER

Gold – 2c Brian Ausderau, Corned Beer

Bronze – 2b Todd Bates & Steve Johnson, Medilager
Bronze – 2a Mike Griesmeyer, Nother Pils

EUROPEAN AMBER LAGER

Gold – 3b Brian Ausderau, Dunkel Fester

Bronze – 3b Adam Warniment, Decemberfest

DARK LAGER

Gold – 4c Klaus Messerer, Crude Suds

Silver – 4c Tom Hart, Schwartzbier;

LIGHT HYBRID BEER

Gold – 6a John Madore, Cream Ale

Silver – 6c Adam Warniment, KAC Kolsch

Bronze – 6b Ben Miller, Sunny Monkey Finger

AMBER HYBRID BEER

Gold – 7c Ben Miller, German Donkey Balls

Silver – 7b John Caruso, Take 4

Bronze – 7c Rob Briscoe, Dumbledore Ale

ENGLISH PALE ALE

Gold – 8a John Madore, Koelsch (BOS)
Silver – 8a Philip Brown, Ordinary Bitter

Bronze – 8a Mike Griesmeyer, Almost Chiswick

SCOTTISH AND IRISH ALE

Gold – 9b Todd Coffey, Scottish 70

AMERICAN ALE

Gold – 10a Shawn Pautz, Cul-de-sac Ale

Silver – 10a Ben Miller, Amarillo Mash-plosion

Bronze – 10b Ben Miller, American Red Amber

ENGLISH BROWN ALE

Silver – 11b Todd Coffey, Brown

PORTER

Gold – 12b Ben Miller, Robust Rubber Nipples

Silver – 12b Adam Warniment, Cocoa Porter

Bronze – 12a Ben Miller, Portley Brown Porter

STOUT

Gold – 13f Adam Warniment, ManoMala Stout
Silver – 13e Tom Hart, American Stout

Bronze – 13f Tom Hart, Russian Imperial Stout

INDIA PALE ALE

Gold – 14c Ben Miller, XXL Hop Goodness

Silver – 14a John Hoffmann, Maharaja IPA

Bronze – 14b Beverly Lucero & Kelly Trujillo & Mario Lucero, Dos
Santos IPA

GERMAN WHEAT AND RYE BEER

Gold – 15a Ben Miller, Wheatie Pie

Silver – 15c Mike Griesmeyer, Weizen Mike

Bronze – 15b Jon Betts, Addeled Weiss

BELGIAN AND FRENCH ALE

Gold – 16c Tom Hart, Saison

Silver – 16a Sue Betts, Wychwood Wheat

Bronze – 16e Rob Briscoe, 11th Anniversary Ale

BELGIAN STRONG ALE

Gold – 18b Ben Miller, Belgian Goddess

Silver – 18d Walter Danver, Drunk Monk

STRONG ALE

Gold – 19c Adam Warniment, Smade in the Mouth
Silver – 19c Tom Hart, American Barleywine

Bronze – 19c Edward Otero, E&B Lafoote Barleywine

FRUIT BEER

Gold – 20 Tom Hart, Raspberry Imperial Stout

Bronze – 20 Brian Ausderau, Olde Queere Beere

SPICE/HERB/VEGETABLE BEER

Gold – 21a Tom Hart, Belgian Pale Chile Ale

Silver – 21a Jeff Stringer, Palmer’s Pumpkin Ale

SMOKE-FLAVORED AND WOOD-AGED BEER

Bronze – 22b Walter Danver, Smoked Porter

SPECIALTY BEER

Gold – 23 Walter Danver, Gruit

Silver – 23 Todd Bates & Steve Johnson, Chicolite

Bronze – 23 Philip Brown, Mocha Porter

HM – 23 Todd Coffey, Dead Guy

MELOMEL

Bronze – 25c Todd Coffey, Mead

OTHER MEAD

Gold – 26b Rob Briscoe, Braggot de Iggy (BOS-mead)

CIDER

Gold – 27a Sue Betts, Scrumpy Her (BOS-cider)